Dėl karo katastrofos savo šalį palikę ukrainiečiai Lietuvoje netrunka susirasti darbą. Į mūsų šalį pasitraukusiems pabėgėliams siūloma tūkstančiai darbo vietų ir kvietimų prisijungti prie komandų tik daugėja. Nepaisant kilnaus noro padėti, kiekvienai organizacijai dera įsivertinti, kad įdarbinant nuo karo bėgančius žmones neužtenka tik duoti darbo: pirmiausia verta skirti laiko esamiems darbuotojams supažindinti su sprendimu pakviesti dirbti ukrainiečius ir pasiūlyti drauge padėti naujiems stiprią krizę išgyvenusiems kolegoms. Krizių įveikimo centro psichologė Gintė Jasienė siūlo skirti dėmesio naujų kolegų emocinei savijautai ir jiems pagelbėti įvairiais buitiniais klausimais.
Lietuvių, patiriančių psichologinę krizę, skaičius auga. Krizių įveikimo centro ir KOG instituto atlikto tyrimo duomenimis, šiuo metu psichologinę krizę išgyvena 42,2 proc. žmonių – 12,5 proc. daugiau nei panašiu metu pernai ir gerokai daugiau nei skaičiuota prieš trejus metus. Tyrėjai mano, kad prie prastėjančios būsenos prisidėjo karas Ukrainoje. Tačiau tyrimas parodė, kad šis įvykis turėjo ir kitą pasekmę - sustiprino kas ketvirto žmogaus santykius su artimais žmonėmis.
Lietuviai ne tik aukoja įspūdingas sumas besiginančiai Ukrainai, bet ir plačiai atveria savo namų duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Šia didele užuojauta ir empatija išsiskiriame šių dienų aktualijose visame pasaulyje. Psichologė psichoterapeutė Simona Glodenienė, savanoriaujanti Krizių įveikimo centre, siūlo nepamiršti to, kad priimant ukrainiečius svarbu palaikyti ir teikti pagalbą mažuose kasdienos darbuose, atsižvelgti į jų emocinę būseną ir taip padėti išgyventi šį sunkų laikotarpį.
Savanoriai – šiuo metu pati didžiausia pagalba nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau kokiais žodžiais prabilti į žmogų, ką tik pabėgusį nuo sprogimų, netekusį namų, palikusį savo šeimą ir artimuosius, ar moterį, atsisveikinusią su vyru, pasiryžusiu ginti savo šalį? Krizių įveikimo centro psichologė Gintė Jasienė siūlo pradėti nuo žmogiško ryšio mezgimo: „Užjaučiu, kad tau tenka tai patirti. Noriu tau padėti kuo galiu.“ Savanoriaujantis žmogus gali padėti pajusti žmogišką šilumą ir susiorientuoti naujoje aplinkoje. Kaip derėtų bendrauti su nuo karo bėgančiais žmonėmis?
KĮC savanoriai psichologai teikia nemokamas konsultacijas Ukrainos piliečiams ir jų šeimos nariams rusų ir anglų kalbomis. Prieš atvykstant (mūsų adresas: Antakalnio g. 97, Vilnius) paskambinkite tel. nr. +370 640 51555 pasiteirauti, kada artimiausiu metu budės užsienio kalba konsultuojantis specialistas. Psichologai konsultuoja I-V nuo 16 iki 20 val., VI nuo 12 iki 16 val.