Pereiti prie pagrindinio turinio
Ukrainos vėliavaІнформація для українців:

2023-03-22

„Krizių įveikimo centras“ prisidės prie savižudybių postvencijos veiklų

„Krizių įveikimo centras“ prisidės prie savižudybių postvencijos veiklų

„Krizių įveikimo centras“, prisidėdamas prie Vilniaus miesto savižudybių prevencijos 2020–2024 metų strategijos veiklų, šiemet organizuos tris veiklas: savižudybių postvencijos konferenciją specialistams, pirmosios psichologinės pagalbos mokymus ir superviziją. Šioms veikloms finansavimą skyrė Vilniaus miesto savivaldybė.

„Krizių įveikimo centro“ specialistų teigimu, savižudybių postvencija yra labai svarbi savižudybių prevencijos dalis. Kokybiškų krizių postvencijos paslaugų, kurios mažintų savižudybių rodiklį Vilniaus mieste, kokybei užtikrinti „Krizių įveikimo centras“ kasmet organizuoja krizių postvencijos seminarus ar konferencijas. Šiemet pasiūlėme surengti praktinę tarpdisciplininę savižudybių postvencijos konferenciją, kuri apjungtų skirtingą savižudybių prevencijos sistemos dalyvių patirtį. Skirtingų grandžių savižudybės postvencijos proceso dalyviai pasidalins savo perspektyva ir pastebėjimais, kas svarbu, ko stinga, ką yra atradę teikiant pagalbą asmenims po bandymo žudytis arba savižudybės. Specialistai pastebi, kad šis bendradarbiavimas svarbus klientų nukreipimui ir greitam, efektyviam pagalbos organizavimui.

Konferencijoje pranešimus skaitys ir dalyvaus tokie specialistai kaip psichologai, psichoterapeutai, taip pat socialiniai darbuotojai, visuomenės sveikatos specialistai, gydytojai, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai dažnai atliekantys ir „vartininkų“ funkciją, kiti specialistai ir organizacijos, esančios Vilniaus savižudybių prevencijos algoritmo dalimi.

Taip pat pasiūlėme savižudybių prevencijos sistemos dalyviams organizuoti „Pirmosios psichologinės pagalbos“ mokymus – Vilniaus miesto specialistai bus apmokyti teikti pirmąją psichologinę pagalbą po krizinio įvykio, tarp jų asmenims po bandymo nusižudyti ir asmenims, paveiktiems įvykusios savižudybės.

Šiuo metu su savižudybės reiškiniu dirbantiems specialistams nėra specialiai parengtų „Pirmosios psichologinės pagalbos“ mokymų. „Krizių įveikimo centro“ dviejų dienų mokymuose bus aptariami pirmosios psichologinės pagalbos principai, kaip identifikuoti labiausiai krizinio įvykio paveiktus asmenis, padėti tvarkytis su sudėtingomis situacijomis (ūmaus streso reakcijos, agresyvus elgesys, savižala, potrauminio streso sutrikimas), aptariama, kaip pasirūpinti baziniais asmens poreikiais krizėje, kaip jį  palaikyti, suteikti emocinę paramą, atkurti asmens saugumą, padėti ir kur nukreipti asmenį, kuriam reikalinga pagalba, taip pat kaip pačiam psichologinės pagalbos teikėjui pasirūpinti savimi.

Į Vilniaus mieste įsikūrusį mūsų centrą dažnai kreipiasi Savivaldybės gyventojai, turintys suicidinių minčių, mėginę nusižudyti asmenys bei jų artimieji, taip pat nusižudžiusių žmonių artimieji, todėl savanoriaujančių psichologų konsultavimo savižudybių prevencijos srityje kvalifikacijai stiprinti būtina organizuoti reguliarias grupines supervizijas. Taigi tokią superviziją organizuosime ir šiemet. Verta paminėti, tiesioginis specialisto susidūrimas su savižudybės reiškiniu smarkiai paveikia su šia tema dirbančius specialistai asmeniškai ir profesine prasme, todėl būtina organizuoti reguliarias supervizijas ir tęsti visas aukščiau išvardintas veiklas.

Remiantis ilgamete „Krizių įveikimo centro“ patirtimi ir 2021-2022 m. duomenimis, matyti, kad savižudybė ir toliau išlieka dažniausias krizinis įvykis dėl kurios kreipiasi asmenys ir organizacijos, todėl reikalinga apjungti skirtingų savižudybės postvencijos proceso dalyvius situacijai keisti. Savižudybių postvencijos tema yra aktuali ir svarbi ne tik krizinę pagalbą teikiantiems profesionalams, savižudybių prevencijos sistemos dalyviams, bet ir netiesiogiai su savižudybės reiškiniu susiduriantiems specialistams ypač šiandieniniame karo neramumų, ekonominių iššūkių kontekste.

Teisingai ir laiku pritaikyti krizių postvencijos metodai mažina savižudybių riziką, padeda žmonėms įveikti psichologines krizes, todėl būtina su savižudybės reiškiniu dirbantiems specialistams kasmet pagilinti esamas žinias arba susipažinti su naujomis metodikomis.

Detalesnė informacija apie veiklas bus skelbiama „Krizių įveikimo centro“ tinklalapyje, skiltyje „Naujienos“, taip pat socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Linkedin“. Jei turite klausimų, kviečiame susisiekti el. paštu info@krizesiveikimas.lt