Pereiti prie pagrindinio turinio
Ukrainos vėliavaІнформація для українців:

2022-02-28

Kaip palaikyti save ir kitą vykstant karui Ukrainoje

Šiuo metu, ko gero, visi išgyvename krizę ir galime patirti neįprastai intensyvius jausmus: pasimetimą, baimę, bejėgystę, pyktį, liūdesį, beprasmybę. Taip pat krizės būsenai būdingi somatiniai negalavimai: gali svaigti galva, sutrikti miegas, maitinimosi įpročiai. Visa tai yra normali sveiko žmogaus reakcija į sukrečiantį įvykį. Tokiu laikotarpiu svarbu skirti daugiau dėmesio rūpinimuisi savo ir artimųjų būsena:

  • Skirkite daugiau dėmesio savo fiziniams poreikiams. Rūpinkitės, kad būtumėte pakankamai išsimiegoję, reguliariai valgykite, gerkite daugiau vandens, būkite fiziniškai aktyvūs.
  • Stebėkite, kaip jus veikia gaunamos informacijos apie krizę srautas, ir atitinkamai reguliuokite jos kiekį. Šiuo metu svarbiausia yra tausoti savo energijos resursus ir išlaikyti emocinį stabilumą.
  • Raskite su kuo pasikalbėti apie savo išgyvenimus, juos įvardinti.
  • Palaikykite ryšį su kitais žmonėmis – dalyvaukite bendrose veiklose, palaikykite savo socialinius ryšius, bendraukite apie tai kas jus sieja.
  • Susisiekite su žmonėmis, kuriems gali reikėti jūsų palaikymo ir pagalbos. Ypač palaikymo gali reikėti vaikams, vienišiems, senjorams arba asmeninę krizę patiriantiems žmonėms.
  • Tęskite savo įprastinius darbus, išlaikykite savo kasdienos rutiną. Tai padeda atkurti saugumo pojūtį jums ir jūsų artimiesiems.
  • Apgalvokite veiksmų planą ir atlikite veiksmus, kurie stiprina jūsų saugumo jausmą: susipažinkite su civilinės saugos tarnybų rekomendacijomis, suplanuokite savo veiksmus pavojaus atveju, pasiruoškite jums asmeniškai svarbius daiktus, medikamentus ir t.t.
  • Jeigu jaučiate, kad patiriami išgyvenimai yra labai stiprūs ir neslopsta arba savo aplinkoje neturite pakankamai palaikymo, drąsiai kreipkitės pagalbos į specialistus, jie pasiruošę jums padėti.

Individuali psichologo pagalba: „Krizių įveikimo centras“, Antakalnio g. 97  I-V 16:00-20:00, VI 12:00-16:00 gyvai, Skype arba Messenger.

Krizinė pagalba organizacijai ar bendruomenei: Mobilioji psichologinių krizių įveikimo komandos tel. nr. 1815 kasdien, 8-20 val.  Daugiau informacijos: https://kriziukomanda.lt/