Pereiti prie pagrindinio turinio
Ukrainos vėliavaІнформація для українців:

2023-04-05

Grupės ir individualios konsultacijos esantiems užsitęsusioje krizėje

Grupės ir individualios konsultacijos esantiems užsitęsusioje krizėje

Šiemet mūsų centre vėl bus organizuojama grupinė ir individuali psichologinė pagalba vilniečiams, kurie patiria užsitęsusią krizę dėl artimojo psichikos ligos, dėl artimojo priklausomybės, asmenims, kenčiantiems dėl perdegimo, bei nuo karo Ukrainoje pabėgusiems, Vilniuje gyvenantiems krizę išgyvenantiems asmenims. 

Šią nemokamą pagalbą galės gauti iš viso 45 žmonės. Bus suteikta 225 konsultacijų: 45 pirminės, 30 grupinių, 80 individualių konsultacijų ir 70 individualių konsultacijų lietuviams. Taip pat mūsų krizių intervencijos specialistams, stiprinant jų kompetencijas, vyks mokymai ir grupės supervizijos. Šias veiklas finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

Numatomos grupės ir konsultacijos:

  1. Grupė asmenims, kurių artimieji serga priklausomybės ligomis (pavasarį). Vyks 15 pirminių-atrankinių pokalbių, grupėje galės dalyvauti iki 10 asmenų (vyks 10 grupės susitikimų), dar 2 asmenims bus suteikta iki 20 individualių konsultacijų.
  2. Vilniuje gyvenantys asmenys iš Ukrainos, išgyvenantys krizę dėl karo jų šalyje, gaus 80 individualių konsultacijų (8 asmenys; konsultacijos vyks pavasarį ir vasarą).
  3. Grupė asmenims, kurių artimieji serga psichikos ligomis (rudenį). Pirmiausia vyks 15 pirminių-atrankinių pokalbių, grupėje galės dalyvauti iki 10 asmenų (vyks 10 grupės susitikimų), dar 3 asmenims bus suteikta 30 individualių konsultacijų.
  4. Grupė asmenims, patiriantiems perdegimo sindromą (rudenį). Vyks 15 pirminių-atrankinių pokalbių, 10 grupės susitikimų (iki 10 asmenų) bei 20 individualių konsultacijų dar 2 asmenims.

Pirmosios grupės pradžia planuojama nuo 2023 04 28 – vyks penktadieniais 16:00-17:30. Registracija bus paskelbta svetainėje www.krizesiveikimas.lt ir „Krizių įveikimo centro“ feisbuko puslapyje.

Plačiau apie šių grupių organizavimo poreikį

Psichikos ligos, priklausomybės visada paliečia ne tik individą, bet dažnai tampa rimta krize ir jo šeimai bei artimiesiems. Tinkama pagalba ir sergančiajam, patiriančiam sunkumus, ir jo artimiesiems gali ir padėti sveikti sergančiajam, ir užkirsti kelią artimųjų psichologinės būsenos prastėjimui. Kaip ir pagalbos artimiesiems atveju, taip ir asmenims patiriantiems perdegimo sindromą, karo pabėgėliams pagalba labai svarbi, nes neįveikta krizė neigiamai paveikia su šiais sunkumais susiduriančių asmenų psichinę sveikatą, daro žalą tarpasmeniniams santykiams ir santykiams darbe, asmenys išgyvena nuolatinį stresą, šie  psichologiniai sunkumai paveikia kolegas, kitus visuomenės narius, auga savižudybės rizika.

Psichologinė (krizių intervencijos) pagalba bus teikiama apimant tas pažeidžiamas asmenų grupes, kurioms šiuo iššūkių laikotarpiu galėjo pagilėti psichologiniai sunkumai. Be to, šie Vilniaus miesto gyventojai gaus tęstines individualias ar grupines konsultacijas, o tęstinumas yra vienas iš svarbiausių veiksnių, kuris lemia psichologinės pagalbos efektyvumą esant užsitęsusioje krizėje. Projektu taip pat siekiama atkreipti dėmesį į artimuosius, kurie dažnai patys patiria psichologinių sunkumų, bet kuriems psichikos sveikatos sistemoje vis dar trūksta prieinamos pagalbos priemonių.

  1. Psichologinė pagalba asmenims, kurių artimieji serga psichikos ligomis.

Grupės ir individualios konsultacijos bus teikiamos artimiesiems, išgyvenantiems krizę dėl šeimos nario psichikos ligos. Šeimos nariui susirgus psichikos liga, visa šeima išgyvena krizinį laikotarpį, kurio metu neretai kyla įtampa, nerimas, vyksta neigiami pokyčiai tarpasmeniniuose santykiuose, patiriamas ilgalaikis stresas. Šiuo laikotarpiu labai svarbu gauti pagalbą, kad šeimos nariai gebėtų prisitaikyti prie naujų gyvenimo aplinkybių, artimojo sunkumų ir pasikeitusio elgesio.

Konsultacijas psichikos liga sergančiųjų artimiesiems teikiame nuo 2018 m. Pastebime, kad abi pagalbos formos, tiek pagalba grupėje, tiek individuali, padeda mažinti šeimų izoliaciją, nežinios, nesaugumo jausmus, nerimą dėl ateities, palaikyti gerus santykius šeimoje.

  1. Psichologinė pagalba asmenims, kurių artimieji serga priklausomybių ligomis.

Grupės ir individualios konsultacijos bus teikiamos artimiesiems, išgyvenantiems užsitęsusią krizę dėl šeimos nario priklausomybės. Priklausomybės (nuo alkoholio, narkotinių medžiagų, lošimų ir t.t.) Lietuvoje išlieka opi problema, paliečianti įvairaus amžiaus žmones. Priklausomybė griauna ne vien priklausomo asmens gyvenimą, bet visada paliečia jo šeimą, artimuosius. Asmenys, kurie gyvena su priklausomu asmeniu, patiria nuolatinę įtampą (kartais ir daugybę metų), yra labiau socialiai atriboti arba patys labiau atsiriboja, gauna mažiau socialinės paramos apskritai, dažniau patiria atmetimo jausmą, išgyvena įtampą santykiuose su šeima ir draugais. Tokia atsiradusi izoliacija trukdo adaptacijai, užkerta kelią kokybiškam gyvenimui. Grupės ir individualios konsultacijos šiems asmenims yra reikalingas pagalbos resursas išgyvenant intensyvius kaltės, gėdos, bejėgystės jausmus, kadangi tokios pagalbos poreikis vis dar nėra patenkintas. Šios konsultacijos gali ne tik padėti įsivardinti požymius, sudėtingas situacijas, atskirti savo ir kito atsakomybes, bet ir perdirbti sunkius krizinius išgyvenimus, priimti sprendimus ir suteikti galimybę grįžti į normalų gyvenimą.

  1. Psichologinė pagalba asmenims, kurie patiria perdegimo sindromą.

Tiek vakarų šalyse, tiek Lietuvoje stebimas padidėjęs perdegimo simptomus patiriančių žmonių skaičius bei pagalbos poreikis. Asmenys, kurių profesinė veikla susijusi su rūpinimuisi kitais žmonėmis, ilgomis darbo valandomis, socialine atskirtimi, aukštais efektyvumo darbe reikalavimais ir kt., ilgainiui išnaudoja savo teigiamų emocijų resursus, sumažėja atsparumas stresui, tad žmogus sunkiai įveikia jo pasekmes. Nesuteikus tikslingos pagalbos žmonėms, patiriantiems perdegimo simptomus, didėja gretutinių psichinių ir somatinių ligų tikimybė, o sugrįžimas į įprastą gyvenimą ir darbą gali užsitęsti. Grupės ir individualios konsultacijos šiems asmenims padėtų  geriau suprasti savo sunkumų priežastis, išmokti emocijų ir būsenos valdymo metodų, atpažinti perdegimo rizikos signalus bei didinti savo atsparumą, darbingumą.

  1. Psichologinė pagalba asmenims, kurie dėl karo Ukrainoje gyvena Vilniuje ir patiria stiprius psichologinius išgyvenimus.

2022 vasario mėn. prasidėjus karui Ukrainoje, dauguma į Lietuvą atvykusių karo pabėgėlių  apsigyveno Vilniuje. Nuo kovo mėn. į „Krizių įveikimo centrą“ besikreipiantys pabėgėliai patiria itin sudėtingus psichologinius sunkumus: netektį, praradimo skausmą, gedėjimą, baimę ir kitus jausmus. Psichologo pagalba būtina, kad šie Vilniuje gyvenantys asmenys sugebėtų atkurti viltį, atlaikytų esamus sunkumus ir rastų resursų gyventi toliau. Jei toks žmogus lieka vienas su traumuojančiais karo išgyvenimais, yra didelė rizika, kad jis patirs potrauminio streso sindromą, sutriks jo miegas, izoliuosis nuo aplinkinių, trūkinės jo socialiniai ryšiai. Krizių intervencijos specialistai pastebi, kad šiai grupei žmonių labiausiai tinkamos tęstinės individualios konsultacijos, nes karo pabėgėlių patirtys labai skirtingos. Vieni iš jų yra neseniai atvykę iš karinių veiksmų zonos, išgyvena ūmią trauminę krizę, o kiti galbūt jau jaučia potrauminio streso sutrikimo simptomus. Vieniems gali būti aktualu socialinė adaptacija, darbo paieškos, o kiti išgyvena artimojo žmogaus netektį.

Mokymai centro specialistams

Siekiant užtikrinti krizių intervencijos specialistų profesinių žinių atnaujinimą ir profesinę higieną labai svarbu, kad jie galėtų kelti kvalifikaciją mokymuose ir supervizijose. Todėl gavus finansavimą bus organizuojami:

  • 2val. trukmės krizių intervencijos mokymai
  • 3 grupinės supervizijos po 1,5 ak.val.

Visuomet teikiame individualią pagalbą

Primename, kad „Krizių įveikimo centro“ psichologai savanoriai budėjimų metu konsultuoja visus, išgyvenančius krizes.

  • Be registracijos
  • Pirma konsultacija nemokama, kitos 7 – už socialinę kainą
  • Nuotoliu per Messenger: „Krizės Įveikimas“ arba „Skype“
  • Gyvai: Antakalnio 97-47, Vilnius
  • I-V 16-20 val., VI 12-16 val.
  • Plačiau: www.krizesiveikimas.lt